Nowe artykuły:

promo

planlekcji 

Plan lekcji

Plan lekcji dla wszystkich klas.

przejdź do
edziennik

Dziennik elektroniczny

Wszelkie istotne informacje dla rodziców i uczniów.

przejdź do

books

Szkolna Biblioteka online

Sprawdź katalog książek w szkolnej bibliotece i wypożycz książkę

przejdź do

Polski romantyzmPatronat roku ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, to coroczne wyróżnienie przyznawane w drodze uchwały, w myśl art.33a Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.             

Patronami literackimi na rok 2022 wybrano Marię Konopnicką oraz Józefa Wybickiego. Rok 2022 będzie także rokiem polskiego romantyzmu. Obecnie mija  bowiem 200 lat od momentu rozpoczęcia epoki romantyzmu w Polsce. 

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością  Patronów literackich 2022 dostępnej w bibliotece szkolnej.

Polski Romantyzm

Wybór okresu literackiego, jakim jest romantyzm wiąże się z 200 rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła ?Ballady i romanse? Adama Mickiewicza. Tomik ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. ?To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście? ? czytamy  w uzasadnieniu uchwały.

Maria Konopnicka

KonopnickaMaria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach .W 2022 roku przypada 180 rocznica urodzin pisarki, która była jedną z czołowych przedstawicielek literatury polskiej. Swoją twórczością protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej i germanizacji narodu polskiego. Walczyła także o prawa kobiet, mniejszości żydowskiej, niosła pomoc więźniom politycznym i kryminalnym.  W swoich utworach nawiązywała też do poezji ludowej, a także do romantyzmu i tradycji biblijnej.

Józef WybickiwYBICKI

Józef Wybicki to jeden z najaktywniejszych działaczy politycznych polskiego Oświecenia. Znany przede wszystkim jako autor ?Mazurka Dąbrowskiego?. Wybitny humanista, prawnik, pedagog, geograf, poseł, senator, szambelan królewski, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny, a nawet autor oper. Wybicki był twórcą wszechstronnym w jego dorobku znajdują się wiersze, libretta oraz sztuki sceniczne. Największy sukces odniosła jego komedia obyczajowa o charakterze moralizatorsko-dydaktycznym ?Kulig?, która jest wystawiana również współcześnie. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał ?Pieśń Legionów Polskich?, która od 1926 roku jest polskim hymnem narodowym.

Początek strony