Kwalifikacje:
CHM.03. – Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych;
CHM.04. – Wykonywanie badań analitycznych.
Technik analityk to nowoczesny oraz spełniający wymagania rynku pracy zawód, który uczy planowania, organizacji i wykonywania analiz w laboratorium z zastosowaniem specjalistycznej aparatury.
Nauczysz się: pobierać, przygotowywać próbki i je analizować, wykonywać badania laboratoryjne, bioanalityczne i środowiskowe, obsługiwać aparaturę laboratoryjną.
Zdobywanie wiedzy i umiejętności odbywa się w ramach zajęć praktycznych, które prowadzone są w nowoczesnych, dobrze wyposażonych szkolnych laboratoriach chemicznych.
Dyplom technika uprawnia do podjęcia pracy w laboratoriach przemysłowych, środowiskowych, klinicznych, kryminalistycznych lub toksykologicznych w kraju i za granicą.
Technik analityk to ciekawy kierunek, który uczy planowania i organizacji pracy w laboratorium przy obsłudze nowoczesnej aparatury. Zdobywanie wiedzy i umiejętności ułatwia duża liczba godzin zajęć praktycznych (50%) odbywających się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach chemicznych.
Technik analityk zdobywa następujące kwalifikacje zawodowe:
K1 (CHM.03.)– Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych;
K2 (CHM.04.) – Wykonywanie badań analitycznych.
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
Wybrane efekty kształcenia:
1) dobieranie sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych do badań analitycznych;
2) pobieranie i przygotowanie próbek do badań w laboratorium analitycznym;
3) prowadzenie badań analitycznych surowców, półproduktów, produktów i materiałów pomocniczych;
4) prowadzenie badań bioanalitycznych;
5) prowadzenie badań środowiskowych.
Możliwości zatrudnienia absolwentów.
Po skończeniu szkoły mogą nadal kontynuować edukację na uczelniach medycznych, na kierunkach: biotechnologia, fizjoterapia, kosmetologia, chemia spożywcza, inżynieria chemiczna i środowiskowa, chemia itp.; w szkołach pomaturalnych: technik farmacji, kosmetolog, technik bhp itp. Mogą podjąć pracę w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej w laboratoriach przemysłowych, środowiskowych, przemysłu spożywczego, laboratoriach klinicznych, kryminalistycznych lub toksykologicznych.