g3389 Narodowe Czytanie 2024 magnes prostokatny 53x78mm"Jam jest posąg człowieka na posągu świata". Kordian przemówił w ramach Narodowego Czytania. Po raz trzynasty w całej Polsce, z różnych scen, popłynęły strofy najważniejszych dzieł polskich twórców w ramach akcji " Narodowe czytanie". Tym razem Sejm Rzeczpospolitej uczcił wielkiego, choć nie zawsze docenianego wieszcza epoki romantyzmu Juliusza Słowackiego i jego dzieło "Kordian". Nasza szkoła również przyłączyła się do tej pięknej akcji i ze sceny, dla uczniów klas IV i V popłynęły słynne słowa głównego bohatera dramatu. Z wielkim dziełem zmierzyli się uczniowie klas III, IV ,V, którzy z dużym zaangażowaniem przybliżyli losy Kordiana. Dziękujemy im bardzo za odwagę publicznego wystąpienia i aktorskie zdolności! Akcję Narodowego Czytania w naszej szkole wsparł jak zwykle niezawodny pan dyrektor Adam Kania wcielając się z aktorską werwą w postaci Papieża i Cara. Czytanie fragmentów dzieła poprzedziła prelekcja i prezentacja osoby wieszcza i jego życiowych perypetii, w tym słynnego konfliktu z Adamem Mickiewiczem. Ciekawostki na temat Słowackiego przedstawiły pani Grażyna Bryłka oraz uczennica klasy III TSB Agata Supel. Panie Agnieszka Majewska i Agnieszka Wójtowicz zapowiadały najważniejsze fragmenty dzieła, by przybliżyć odbiorcom problematykę wybranych aktów i scen. W przygotowaniu akcji korzystaliśmy z zasobów szkolnej biblioteki, która dzieła Słowackiego pozyskała dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję Narodowego Czytania!

Kliknij "Czytaj więcej", aby zobaczyć zdjęcia z Narodowego Czytania w naszej szkole.

Czytaj więcej: Narodowe czytanie w naszej szkole

PYTANIA JAWNE OPUBLIKOWANE PRZEZ CKE NA MATURĘ 2025

20 sierpnia 2024 CKE opublikowała nową, skróconą listę pytań jawnych na maturę ustną z języka polskiego w 2025 roku. Z listy lektur został usunięty m.in. omawiany w szkole podstawowej Pan Tadeusz czy Balladyna, a sama ilość pytań została ograniczona z 112 do 68.

Biblia (fragmenty)

  1. 1. Motyw cierpienia niezawinionego. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  2. 2. Człowiek wobec niestałości świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  3. 3. Wizja końca świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jan Parandowski, Mitologia (cz. I Grecja)

  1. 4. Poświęcenie się w imię wyższych wartości. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  2. 5. Problematyka winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  3. 6. Miłość silniejsza niż śmierć. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Czytaj więcej: Pytania jawne na maturę 2025

Nowy spis lektur z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym na maturze 2025.

Lektury obowiązkowe dla uczniów szkół średnich (zakres podstawowy)

Utwory literackie poznawane w całości:

  • Jan Parandowski, Mitologia, część I: Grecja
  • Sofokles, Antygona
  • William Szekspir, Makbet
  • Molier, Skąpiec
  • Adam Mickiewicz, Dziady cz. III
  • Bolesław Prus, Lalka
  • Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
  • Stanisław Wyspiański, Wesele
  • Stefan Żeromski, Przedwiośnie
  • Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem
  • Albert Camus, Dżuma
  • George Orwell, Rok 1984
  • Sławomir Mrożek, Tango.

Czytaj więcej: Spis lektur z języka polskiego 2025

IMG 20221020 WA0015Xll Powiatowy Konkurs Recytatorski , który, jak co roku odbywał się w Zespole Szkół nr 1 , poświęcony był 200. rocznicy rozpoczęcia polskiego romantyzmu. Uczestnicy mogli zatem wybierać do recytacji utwory z bogatej romantycznej spuścizny literackiej. Cieszymy się, że nasi uczniowie Kamil Komander i Mateusz Grylak, tegoroczni maturzyści, nie zawiedli i zechcieli wziąć udział w tym konkursie, mimo natłoku nauki. Wiersze twórców tej epoki, choć piękne, są bardzo wymagające dla recytatorów, tym bardziej gratulujemy Kamilowi z klasy IVTa zajęcia lll miejsca! Gratulacje!

Czytaj więcej: Gratulacje dla recytatorów!

4Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Adama Mickiewicza z okazji 200.rocznicy wydania ? Ballad i romansów?. Tegoroczne Narodowe Czytanie opiera się na tym przełomowym dziele wieszcza romantyzmu.

Piątkowa lekcja otwarta miała na celu przybliżyć młodzieży postać młodego twórcy , który przeobraził polską literaturę początków XIX wieku oraz zapoznać z treścią wybranych ballad. Jednocześnie nie miało być to spotkanie ze spiżowym pomnikiem, ale młodym, ambitnym, bezkompromisowym buntownikiem, który zapragnął wstrząsnąć posadami klasycystycznego, skostniałego świata literatury i któremu te plany udało się zrealizować.

Czytaj więcej: Lekcja otwarta: Czy Adam Mickiewicz był influencerem romantyzmu?

Początek strony