IMG 20221020 WA0015Xll Powiatowy Konkurs Recytatorski , który, jak co roku odbywał się w Zespole Szkół nr 1 , poświęcony był 200. rocznicy rozpoczęcia polskiego romantyzmu. Uczestnicy mogli zatem wybierać do recytacji utwory z bogatej romantycznej spuścizny literackiej. Cieszymy się, że nasi uczniowie Kamil Komander i Mateusz Grylak, tegoroczni maturzyści, nie zawiedli i zechcieli wziąć udział w tym konkursie, mimo natłoku nauki. Wiersze twórców tej epoki, choć piękne, są bardzo wymagające dla recytatorów, tym bardziej gratulujemy Kamilowi z klasy IVTa zajęcia lll miejsca! Gratulacje!

Czytaj więcej: Gratulacje dla recytatorów!

4Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Adama Mickiewicza z okazji 200.rocznicy wydania ? Ballad i romansów?. Tegoroczne Narodowe Czytanie opiera się na tym przełomowym dziele wieszcza romantyzmu.

Piątkowa lekcja otwarta miała na celu przybliżyć młodzieży postać młodego twórcy , który przeobraził polską literaturę początków XIX wieku oraz zapoznać z treścią wybranych ballad. Jednocześnie nie miało być to spotkanie ze spiżowym pomnikiem, ale młodym, ambitnym, bezkompromisowym buntownikiem, który zapragnął wstrząsnąć posadami klasycystycznego, skostniałego świata literatury i któremu te plany udało się zrealizować.

Czytaj więcej: Lekcja otwarta: Czy Adam Mickiewicz był influencerem romantyzmu?

IMG 20211007 WA0010Paulina Ryszkiewicz zajęła 2 miejsce w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim, a Julia Janiszewska otrzymała wyróżnienie. Konkurs poświęcony był poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, więc nie było łatwo z doborem tekstu i recytacją, ale nasze dziewczyny spisały się świetnie. Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym recytatorkom. Brawo!

Czytaj więcej: Brawo recytatorki

IMG 20190906 205349Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji ? Narodowe czytanie?, której patronuje Prezydent Rzeczpospolitej  Andrzej Duda. W tym roku czytane są wybrane nowele. W kozielskiej muszli spotkali się przedstawiciele władzy, sportu oraz uczniowie szkół powiatu kędzierzyńsko- kozielskiego.

Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy II TA: Ewelina Dawidenko i Julia Janiszewska, które z aktorskim zacięciem zmierzyły się z niełatwą nowelą Brunona Schulza  ?Mój ojciec wstępuje do strażaków?.

Czytaj więcej: Akcja ? Narodowe czytanie? w kozielskiej muszli.

?WIEM, CO PISZĘ I WIEM, JAK PISZĘ?

1. Internet ? zagrożeniem dla polszczyzny?
(zmiany ortograficzne, zmiany gramatyczne, nowe słowa, akronimy, slang internetowy)

2. Cechy języka internetowego.
(ekonomiczność, skrótowość, specjalizacja, stylizacja, emotikony)

3. Niewola ?QWERTY? i jej skutki.
(zdefiniowania pojęcia, cechy cyfrowego imigranta, cechy cyfrowego tubylca, cechy analfabety funkcjonalnego, skutki negatywne i pozytywne)

4. Dobry mail do pracodawcy ? połowa sukcesu!
(adekwatny do sytuacji adres, temat wiadomości, trudne powitanie i pożegnanie, małe i duże litery, wykrzykniki i przecinki)

5. Kto Ty jesteś: Leukas, Lengyel, a może, o Boże ?pszon?
(egzoetnonimia i egzoetnonimy, endoetnonimia i endoetnonimy, etnonimia deprecjonująca)

6. Bijemy się w piersi, czyli o błędach językowych polskich nauczycieli.

Czytaj więcej: Tematy wykładów na 21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

Początek strony