4Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 rokiem Adama Mickiewicza z okazji 200.rocznicy wydania „ Ballad i romansów”. Tegoroczne Narodowe Czytanie opiera się na tym przełomowym dziele wieszcza romantyzmu.

Piątkowa lekcja otwarta miała na celu przybliżyć młodzieży postać młodego twórcy , który przeobraził polską literaturę początków XIX wieku oraz zapoznać z treścią wybranych ballad. Jednocześnie nie miało być to spotkanie ze spiżowym pomnikiem, ale młodym, ambitnym, bezkompromisowym buntownikiem, który zapragnął wstrząsnąć posadami klasycystycznego, skostniałego świata literatury i któremu te plany udało się zrealizować.

Poza prelekcją połączoną z prezentacją, uczniowie mogli usłyszeć treść trzech ballad: „ Pani Twardowskiej”, „ Lilii” oraz „ Świtezi” w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Na zakończenie dwugodzinnej lekcji z wieszczem uczniowie mogli zobaczyć kapitalny film animowany młodego polskiego  twórcy Kamila Polaka, który zainspirował się dramatyczną balladą” Świteź”.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego spotkania.