Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych na warsztaty chemiczne, które odbędą się w Technikum w Sławięcicach! Będzie to wyjątkowa okazja, by odkryć fascynujący świat chemii poprzez eksperymenty i ciekawe doświadczenia. Poznacie tajniki substancji, reakcji i zjawisk, które nas otaczają, a także przekonacie się, że chemia może być nie tylko nauką, ale i świetną zabawą!
Szczegóły na plakacie
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczeń klasy III TA - Kamil Komander, dostał się do finałowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiasy Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gratulujemy już odniesionego sukcesu oraz życzymy powodzenia w etapie finałowym. Wszyscy będziemy trzymać kciuki.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczeń klasy III TA - Kamil Komander, dostał się do finałowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiasy Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gartlujemy już odniesionego sukcesu oraz życzymy powodzenia w etapie finałowym. Wszyscy będziemy trzymać kciuki.
W dniach 10-12 czerwca w II LO w Koszalinie odbył się Finał Ogólnopolski Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Okręg opolski reprezentowała drużyna uczniowska z Zespołu Szkół Nr 3 w Sławięcicach w składzie: Sandra Franecki, Oliwia Gowin oraz Anna Chrin z klasy II TA i III TA - technik technologii chemicznej.
Tytuł Finalisty Ogólnopolskiego Finału Olimpiady wywalczyły: Sandra Franecki i Oliwia Gowin.
Ponieważ uczestnicy startowali w zmaganiach drużynowych i indywidualnych swój wkład w zwycięstwo koleżanek ma również Anna Chrin (ubiegłoroczna finalistka olimpiady), bez której osiągnięcie finału byłoby dla Sandry i Oliwii niemożliwe.
Serdecznie gratulujemy chemikom w zdobyciu kolejnych sukcesów!!!
31 maja w Warszawskim Domu Technika NOT odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji ogólnopolskich Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości - Blok A.
Podczas podsumowania, z rąk Przewodniczącego Komitetu Głównego OITiW prof. dr hab. inż. Zdzisława Adamczewskiego wręczone zostały: nagrody, puchary, dyplomy, wyróżnienia oraz zaświadczenia dla laureatów, finalistów i uczestników olimpiady.
Okręg opolski reprezentowała uczennica klasy III TA Katarzyna Gruntowska, zdobywając tytuł Finalisty Ogólnopolskiego Finału tej olimpiady za pracę pt. „Fascynujący świat izomerii”.
Uczestnikami tegorocznego finału były również uczennice Julia Wolny oraz Agnieszka Żak.
Wszystkim chemikom serdecznie gratulujemy!!!
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy III TA kształcący się w zawodzie technik technologii chemicznej po raz drugi spróbowali swoich sił w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Prace autorstwa Julii Wolny i Agnieszki Żak oraz Katarzyny Gruntowskiej zostały zakwalifikowane na zawody ogólnopolskie III stopnia. 20 maja Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów ogłosił wyniki etapu ogólnopolskiego olimpiady.
Katarzyna Gruntowska z klasy III TA - autorka pracy pt. „Fascynujący świat izomerii” została FINALISTĄ OGÓLNOPOLSKIEGO ETAPU OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI.
Uroczyste podsumowanie eliminacji ogólnopolskich odbędzie się dnia 31 maja 2016 r. w Warszawskim Domu Technika NOT w Warszawie. Podczas podsumowania wręczane będą: nagrody, puchary, dyplomy, wyróżnienia oraz zaświadczenia dla laureatów, finalistów i uczestników olimpiady.
19 maja uczniowie klas II i III TA - technik technologii chemicznej mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Zakładów MARMA POLSKIE FOLIE, a w szczególności z budową instalacji do produkcji folii, opakowań przemysłowych, tkanin technicznych i siatek poliolefinowych otrzymywanych metodą wytłaczania przez dyszę szczelinową i rozciągania oraz wytłaczania z rozdmuchiwaniem swobodnym.
Zakład powstał w 1991 roku a w 2003 roku do grupy MARMA dołączył Chempack Kędzierzyn Koźle. Z produktów Marma Polskie Folie korzysta przemysł chemiczny (np. worki otwarte, worki wentylowe), przemysł materiałów budowlanych (np. rękawy foliowe, taśmy), przemysł spożywczy (np. atestowane folie barierowe) i wiele innych. Z tą grupą produktów ściśle związany jest dział nadruku i przetwórstwa folii na różnego rodzaju opakowania. Marma Polskie Folie oferuje pełne możliwości nadruku na swoich produktach oraz świadcząc usługi w tym zakresie.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy III TA kształcący się w zawodzie technik technologii chemicznej po raz drugi spróbowali swoich sił w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Na eliminacje okręgowe zgłoszono następujące projekty:
- „Model kruszarki walcowej przeznaczonej do prezentacji procesu rozdrabniania” – autorami pracy są: Julia Wolny i Agnieszka Żak;
- „Model urządzenia do wstępnego oczyszczania cieczy oraz pomiaru poziomu cieczy w zbiorniku” – autorami pracy są: Betina Wąsik i Agata Gontar;
- „Fascynujący świat izomerii” – autorem pracy jest Katarzyna Gruntowska.
Prace autorstwa Julii Wolny i Agnieszki Żak oraz Katarzyny Gruntowskiej zostały zakwalifikowane na zawody ogólnopolskie III stopnia i nasze uczennice będą reprezentowały naszą szkołę i województwo opolskie na eliminacjach centralnych w Warszawie.
23 marca w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Program eliminacji obejmował etap pisemny i ustny, w którym uczestnicy oceniani byli zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym z naszej szkoły do olimpiady przystąpiła grupa uczniów z klasy technik technologii chemicznej, tym razem drużynowo w składzie: Anna Chrin - klasa III TA oraz Sandra Franecki i Oliwia Gowin - klasa II TA i właśnie ta drużyna będzie przedstawicielem województwa opolskiego w ogólnopolskim finale olimpiady, który odbędzie się w czerwcu w II LO w Koszalinie.
Serdecznie gratulujemy!!!
„…logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie…” – A. Einstein
Ta myśl towarzyszyła dzisiejszym wykładom przygotowanym przez pracowników Wydziału Mechanicznego Katedry Inżynierii Procesowej Politechniki Opolskiej: mgr Izabelę Wardach oraz dr hab. inż. Gabriela Filipczak, prof. PO.
Chemicy z klas: 1, 2, 3, 4 wysłuchali wykładów pt. „Technologia chemiczna w kuchni” oraz „Inżynieria procesowa vel kuchnia domowa”, w trakcie których mogli się m.in. dowiedzieć: w jakich czynnościach wykonywanych w kuchni towarzyszy nam chemia, jakie prawa towarzyszą przepływom płynów, jaki termometr skonstruował Galileusz, co to jest hemoreologia, dlaczego krew jest płynem nienewtonowskim, jak najszybciej opróżnić butelkę z cieczy?
Dziękujemy wykładowcom za przybliżenie nam ciekawych zjawisk występujących w otaczającym nas świecie.
11 grudnia chemicy z klasy 2 TA zwiedzili Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" (ICSO) - jednostkę badawczą sektora chemii organicznej, zajmującą się opracowywaniem, wdrażaniem i doskonaleniem technologii chemicznych, produkcją oraz sprzedażą produktów branżowych, prowadzeniem badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk chemicznych oraz wykonywaniem badań i analiz chemicznych.
Uczniowie w Zakładzie Analitycznym zapoznali się z zasadą działania urządzeń do chromatografii gazowej, spektroskopii UV/VIS, spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera oraz spektrometrii mas.
Natomiast w Zakładzie Tworzyw Sztucznych uczestniczyli w przeprowadzeniu badań właściwości tworzyw sztucznych w tym oznaczaniu cech wytrzymałościowych przy rozciąganiu, cech reologicznych oraz badań związanych z wyznaczeniem stopnia palności oraz ze zmniejszaniem stopnia palności tworzyw.
Poznali również proces wytwarzania, przetwarzania i recyklingu materiałów polimerowych oraz sporządzenia partii tworzyw sztucznych w formie granulatu na podstawie własnych opracowanych receptur bądź receptur klienta przy użyciu wytłaczarki dwuślimakowej.
16 listopada 2015 chemicy z klas I TA, II TA, III TA oraz IV TA w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – wzięli udział w debacie „Innowacje motorem rozwoju gospodarczego”, natomiast 20 listopada chemicy z klasy II TA w ramach INNOVATION DAY, uczestniczyli w konferencji naukowej - „Projekt zgazowania węgla szansą Kędzierzyna-Koźla”.
Proces przebiegu zgazowania węgla przedstawił Pan Krzysztof Kamiński - Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., dr hab. inż. Andrzej Strugała – Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz dr hab. inż. Tomasz Chmielniak - Profesor IChPW, Dyrektor Centrum Badań Laboratoryjnych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Następnie odbyła się dyskusja panelowa przedstawiająca możliwości rozwoju miasta i Grupy Azoty, w oparciu o wdrażaną technologię.
W dniu 25 września 2015 uczniowie klasy II Technik technologii chemicznej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Miejskich Zakładów Wodociągów i Kanalizacji. Zwiedzając poszczególne piony działu technicznego uczniowie mogli zapoznać się z pracą i zasadą działania wydziałów: Produkcji wody i monitoringu sieci, Kanalizacji oraz Oczyszczania ścieków. Jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie (w roku 2000 otrzymał trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie na "BUDOWĘ ROKU") oddany do użytku w 1999 roku posiada oczyszczalnię mechaniczno - biologiczną z pełną gospodarką osadowo – gazową.
Praktyczne poznanie omawianych na lekcji procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz wykorzystywanych w tym celu maszyn i urządzeń umożliwiło uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej wiedzy teoretycznej.
8 czerwca 2015r. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji ogólnopolskich oraz wręczenie nagród, pucharów, dyplomów laureatom, finalistom i uczestnikom etapu centralnego OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI 2014/2015. Olimpiada odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki oraz Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Anna Chrin, Arkadiusz Kisiel i Mateusz Prorok, którzy zostali finalistami tegorocznej olimpiady.
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się również uczniowie: Anna Bury i Borys Semczuk.
Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli Przewodniczący Komitetu Głównego Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów prof. dr hab. inż. Zdzisław Adamczewski, sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Andżelika Możdżanowska oraz Wiceprezydent PZSWiR Pan Zbigniew Matuszczak.
Gratulujemy uzyskanego sukcesu i zapraszamy chętnych uczniów do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
26 maja uczniowie klasy II TA – technik technologii chemicznej wzięli udział w obchodach tegorocznych Dni Chemika w Kędzierzynie-Koźlu.
W siedzibie Klubu SITPChem zwiedzili wystawę upamiętniającą działalność dwóch wybitnych osobowości, zarówno dla polskiego przemysłu, jak i miasta: Mariana Górnego i Konstantego Chmielewskiego oraz uczestniczyli w seminarium naukowym pt. „OXOVIFLEX – anatomia sukcesu” poświęconym opracowaniu w Kędzierzynie-Koźlu pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Moderatorem spotkania był dr Ryszard Grzybek z Grupy Azoty ZAK SA, a prelekcję wygłosił Kierownik Zakładu Procesów Katalitycznych ICSO - mgr inż. Bogusław Tkacz.
13 maja uczniowie klasy III TA odwiedzili Katedrę Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii oraz Katedrę Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Nasi chemicy wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, zgodnych z programem kształcenia dla studentów III i IV roku studiujących na wydziale chemii, technologii chemicznej organicznej oraz inżynierii chemicznej. Dzięki takim zajęciom mogli przekonać się jak odbywa się proces kształcenia przyszłych chemików i zdecydować o swojej dalszej drodze życiowej.
Dziękujemy pracownikom uczelni za zaangażowanie w zorganizowanie zajęć. W przyszłym roku takie laboratoria czekają uczniów klasy II TA.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III kształcący się w zawodzie technik technologii chemicznej, po raz pierwszy spróbowali swoich sił w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Na eliminacje okręgowe zgłoszono następujące projekty:
- „Model zestawu sit przeznaczonych do prezentacji procesu klasyfikacji materiałów sypkich współpracujący z przenośnikiem taśmowym oraz model podajnika kubełkowego umożliwiający transport materiałów w procesach technologicznych” – autorami prac są: Arkadiusz Kisiel i Mateusz Prorok;
- „Interaktywny schemat instalacji do produkcji kwasu azotowego(V) prowadzonej pod ciśnieniem atmosferycznym” – autorami prac są: Borys Semczuk i Anna Bury;
- „How techie are you? – czyli organizm ludzki z punktu widzenia technologicznego z komentarzem matki natury” – autorem pracy jest Anna Chrin.
Wszystkie prace zostały zakwalifikowane na zawody III stopnia i nasi uczniowie będą reprezentowali województwo opolskie na eliminacjach ogólnopolskich w Warszawie. Gratulujemy!!!
17 kwietnia chemicy z klasy II TA odwiedzili specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno – ekologicznego, działającą przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu (Azoty), powołaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z zakresem działań poszczególnych komórek organizacyjnych: grupy ratownictwa chemicznego, grupy ratownictwa wodnego oraz grupy ratownictwa wysokościowego.
Poznali tajniki organizowania i prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. Część praktyczna obejmowała budowę i zasady korzystania ze specjalistycznego sprzętu do identyfikacji zagrożeń (spektrometru, spektrofotometru, chromatografu), z odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi w postaci gazów, par, cieczy i drobnych cząstek stałych (kombinezony wentylowane i niewentylowane, gazoszczelne) oraz urządzeń do kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej.
8 grudnia 2014 uczniowie klasy II i III TA - technik technologii chemicznej odwiedzili firmę GLOBAL COLORS POLSKA S.A. która jest czołowym producentem koncentratów barwiących i dodatków uszlachetniających do tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, a największym w Polsce.
W trakcie wizyty w zakładzie uczniowie zapoznali się z zakresem i procesem produkcji koncentratów do wybarwiania i wspomagania produkcji folii PE, PP i PS oraz koncentratów do branży opakowaniowej dla: przemysłu spożywczego (kubki dla artykułów mleczarskich, tacki, pojemniki, sztućce i wiele innych), przemysłu kosmetycznego (flakony i butelki do kosmetyków oparte na pigmentach perłowych, metalicznych podkreślających ekskluzywność opakowania, przemysłu farbiarskiego (wiaderka i pudełka), farmaceutycznego (opakowania na leki w formie butelek i ampułek).
„Spacer” w obrębie terenu zakładu ukazał uczniom rozmiary aparatury procesowej oraz urządzeń stosowanych w procesie produkcji barwników, a wizyta w laboratorium umożliwiła zapoznanie się ze sprzętem analitycznym wykorzystywanym do wykonywania badań fizykochemicznych produkowanych materiałów.
Taka konfrontacja umożliwiła uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej na zajęciach wiedzy teoretycznej.
20 października 2014 uczniowie klasy III TA - technik technologii chemicznej wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Zakładów MARAMA Polskie Folie w Blachowni. W trakcie wizyty uczniowie zapoznali się z działaniem linii technologicznej do produkcji folii, opakowań przemysłowych, tkanin technicznych i siatek poliolefinowych otrzymywanych metodą wytłaczania przez dyszę szczelinową i rozciągania oraz wytłaczania z rozdmuchiwaniem swobodnym. Uczestniczyli również w pracach laboratotium badającego wymagane parametry obowiązujące dla poszczególnych produktów.
Praktyczne poznanie omawianych na lekcji procesów technologicznych oraz wykorzystywanych w tym celu maszyn i urządzeń umożliwiło uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej wiedzy teoretycznej.
W dniu 19 września 2014 uczniowie klasy II Technik technologii chemicznej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Zwiedzając poszczególne piony działu technicznego z Mistrzem Oczyszczalni Ścieków Panem Piotrem Raduchowskim uczniowie mogli zapoznać się z pracą i zasadą działania wydziałów: Produkcji wody i monitoringu sieci, Kanalizacji oraz Oczyszczania ścieków. Jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie (w roku 2000 otrzymał trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie na "BUDOWĘ ROKU") oddany do użytku w 1999 roku posiada oczyszczalnię mechaniczno - biologiczną z pełną gospodarką osadowo – gazową.
Praktyczne poznanie omawianych na lekcji procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz wykorzystywanych w tym celu maszyn i urządzeń umożliwiło uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej wiedzy teoretycznej.
W dniu 11 września 2014 uczniowie klasy III Technik technologii chemicznej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Miejskich Zakładów Wodociągów i Kanalizacji. Zwiedzając poszczególne piony działu technicznego mogli zapoznać się z pracą i zasadą działania wydziałów: Produkcji wody i monitoringu sieci, Kanalizacji oraz Oczyszczania ścieków. Jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie (w roku 2000 otrzymał trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie na "BUDOWĘ ROKU") oddany do użytku w 1999 roku posiada oczyszczalnię mechaniczno - biologiczną z pełną gospodarką osadowo – gazową. Uczniowie prześledzili poszczególne etapy pracy zakładu od budynku krat, osadników wtórnych, komory fermentacyjnej, suszarni aż do nowoczesnej sterowni.
Praktyczne poznanie omawianych na lekcji procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz wykorzystywanych w tym celu maszyn i urządzeń umożliwiło uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej wiedzy teoretycznej.
3 czerwca 2014 w siedzibie Klubu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oddział Kędzierzyn-Koźle odbyło się spotkanie naukowe zorganizowane w związku z obchodami XXIV KĘDZIERZYŃSKO-KOZIELSKICH DNI CHEMIKA – CHEMIA 2014. Wzięli w nim udział chemicy z naszej szkoły – uczniowie klasy II TA. Uczestnicząc w pokazie multimedialnym „Jednostka Produkcyjna Nawozy – Nowoczesność i tradycje” przygotowanym przez pracowników Zakładów Azotowych Grupa Azoty ZAK S.A. mogliśmy się przenieść do Jednostki Produkcyjnej Nawozy i zapoznać z funkcjonowaniem Wydziału Amoniaku, Wydziału Mocznika, Wydziału Kwasu Azotowego oraz Wydziału Saletrzaku. Dowiedzieliśmy się jak przebiega proces przygotowania gazu syntezowego oraz wytwarzanie wodoru, amoniaku, kwasu azotowego oraz nawozów saletrzanych od momentu uruchomienia instalacji do dnia dzisiejszego. Z okazji przypadającej w tym roku 50 rocznicy uruchomienia instalacji mocznika poznaliśmy historię budowy tej instalacji oraz wprowadzane w ciągu jej funkcjonowania nowe rozwiązania i projekty umożliwiające rozwój produkcji oraz poprawę stanu środowiska naturalnego. Szczególne wrażenie wywarły na uczniach wspomnienia pracowników, którzy współtworzyli historię zakładów od początku ich powstania.
7 kwietnia uczniowie klasy II TA wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do zakładów przemysłu papierniczego w Krapkowicach. Metsä Tissue to wiodący na światowym rynku producent papierów do gotowania oraz pieczenia. Jest również jednym z największych dostawców produktów z papieru, które wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych jak i przemyśle. Uczestnicy zapoznali się z linią produkcyjną zakładu począwszy od przygotowania masy papierniczej z dodatkami (wodą, barwnikami, klejem, rozdrobnioną makulaturą, kredą) poprzez właściwą produkcję papieru. Mogli zobaczyć pracę wielu urządzeń przemysłowych, których działanie poznali na zajęciach przedmiotowuch. Odwiedzili również laboratorium analityczne kontrolujące poprawność procesu produkcji.
2 grudnia 2013 uczniowie klasy II TA - technik technologii chemicznej wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do zakładów przemysłowych Górażdże Cement SA. największego w kraju producenta cementu. W trakcie wizyty w zakładzie uczniowie zapoznali się z zakresem i procesem produkcji działających w ramach Grupy Górażdże trzech linii biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton i Górażdże Kruszywa. Zwiedzili nowoczesną sterownię, wyposażoną w urządzenia elektroniczne związane z automatyką przemysłową, napędem, sterowaniem i regulacją procesu produkcji. „Spacer” w obrębie terenu zakładu (wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, w okularach ochronnych i kaskach) ukazał uczniom rozmiary aparatury procesowej oraz urządzeń stosowanych w procesie produkcji cementu. Taka konfrontacja umożliwiła uczniom weryfikację oraz poszerzenie zdobytej na zajęciach wiedzy teoretycznej.
22 listopada 2013 uczniowie klasy I TA i II TA – technik technologii chemicznej wzięli udział w VI edycji Programu Edukacyjnego „ZainSTALuj się” przygotowanego dla uczniów szkół technicznych przez firmę ArcelorMittal, największego na świecie producenta stali i wiodącej firmy wydobywczej. Podczas spotkania w Kinie HELIOS, oprócz wysłuchania prezentacji na temat ArcelorMittal, uczniowie zmierzyli się z quizem technologicznym i wygrali drobne upominki. Gwoździem programu była jednak robiąca duże wrażenie projekcja filmu 3D „Narodziny stali”, podczas której to maszyny zdawały się niemal wychodzić z ekranu, a widz czuł się, jak gdyby sam uczestniczył w procesie produkcji stali. Wydarzenie zakończyło się seansem „Grawitacja”.
7 października 2013 uczniowie klasy II TA - technik technologii chemicznej wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Fabryki Maszyn Celpa w Łambinowicach. W trakcie wizyty w zakładzie uczniowie zapoznali się z zasadami projektowania aparatury przemysłowej, zakresem produkcji i usług fabryki oraz zwiedzili hale przemysłowe wyposażone w sprzęt do prac przeładunkowo-
Uczniowie technikum podczas zajęć laboratoryjnych
Adres skrzynki EPUAP: /ZS3Slawiecice/SkrytkaESP
Adres skrzynki E-Doręczeń: AE:PL-16250-47070-WVGCH-27