fake news 3

FAKE NEWS.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Internet to dobrodziejstwo i zarazem przekleństwo naszych czasów. Obok skarbnicy wiedzy i niesamowitych możliwości komunikowania się niestety w Internecie zagraża nam cyberprzemoc, kontakt z niepożądanymi treściami, seksting czy zjawisko ostatnio zyskujące na popularności - fake news.

Pojęcie to zgodnie z tłumaczeniem, oznacza dosłownie fałszywe, nieprawdziwe lub sztuczne wieści, informacje.

Według informacji podanych w Internecie Fake news to forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe. Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści. Często stosowane są chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia możliwie dużej uwagi. Należy rozróżnić nieprawdziwe i wprowadzające w błąd fałszywe wiadomości od satyry lub parodii, która jest przeznaczona dla humoru ale nie ma na celu wprowadzenia w błąd odbiorców.

 Jak rozpoznać FAKE NEWS?

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) opublikowała zasady, które mają pomagać w rozpoznawaniu fake newsów. Jej autorzy zalecają aby:

  • Rozważyć, dokonać analizy źródła informacji.
  • Zapoznać się z treścią wiadomości (próbując ją zrozumieć całościowo), a nie tylko z samym jej nagłówkiem, który ma na celu przyciągnąć uwagę kontrowersyjnym zestawieniem słów.
  • Sprawdzić autorów informacji oraz  ich wiarygodność.
  • Sprawdzić czy inne tzw. źródła pomocnicze podają identyczne treści.
  • Sprawdzić datę publikacji.
  • Rozważyć czy nie jest to żart lub satyra.
  • Przeanalizować własne przekonania (czy nie wpływają one na nasz osąd).
  • Zapytać ekspertów.

Fake newsy wprowadzone do obiegu medialnego mają zadanie szokować i wywołać skandal.

Uwaga -  często w linkach do fake newsów zaszyte są wirusy

Jak należy reagować na fake newsy?

Przede wszystkim nie klikać w podejrzane linki. Najlepiej sprawdzić autentyczność informacji w wiarygodnych źródłach np. w ogólnopolskich mediach czy u prestiżowych nadawców radiowo-telewizyjnych.

Fake newsy mają nieograniczony zasięg tematyczny. Występują zarówno w świecie show-biznesu jak                   i w polityce. Dotyczą spraw lokalnych lub globalnych.

Niektóre przykłady fake newsów, które ukazały się w Inetrnecie:

"Papież Franciszek poparł Donalda Trumpa przed wyborami w USA"

"WikiLeaks potwierdza, że Hillary Clinton sprzedawała broń ISIS"

"Barack Obama zakazał ślubowania wierności fladze USA w szkołach"

?Maciej Musiał nie żyje?

?Czeka nas mrożna zima?

?Amerykanka szuka Wojtka z Polski?

Oczywiście wszystkie powyższe tematy są nieprawdziwe i miały na celu przyciągnięcie jak największej ilości odbiorców. Niestety zdarzają się informacje, których zadaniem jest dokonanie oszustwa. Do tej kategorii fake newsów należą informacje o rzekomych konkursach lub bezpłatnym rozdawaniu określonych produktów. Przestrzegamy przed tego typu informacjami.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie zespół legalniwsieci.pl stworzył usługę o nazwie ?FAKE NEWS ALERT?. Ma ona na celu ostrzegać przed Fake newsami oraz rozpowszechniać wiedzę o tym zagrożeniu.

Bądź na bieżąco z aktualnymi fake newsami w sieci i nie daj się oszukiwać!

Początek strony