Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie

?My w Europie?

Wpływ migracji na kształtowanie tożsamości współczesnej Europy

Patronat honorowy:

Bogdan Zdrojewski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Zakres tematyczny konkursu będzie obejmował dwa obszary:

Zakres stały:

1. Podstawowe informacje dotyczące historii Europy jako organizmu polityczno-historycznego, współpracy w tworzeniu podstaw prawa europejskiego katalogu praw i obowiązków obywatelskich.
  2. Historia powstawania państw narodowych w Europie, etapy kształtowania się świadomości narodowej w poszczególnych krajach europejskich.
  1. Najważniejsze wydarzenia z historii Polski na tle wydarzeń europejskich.

Zakres zmienny edycji jedenastej:

1. Pojęcie migracji .
  2. Przyczyny i skutki ruchów migracyjnych w Europie na przestrzeni dziejów.
  3. Wpływ migrantów na kształtowanie gospodarki, kultury i mentalności Europejczyków.
  4. Ruchy migracyjne w Europie w XIX i XX wieku.
  5. Kolonializm europejski i jego skutki gospodarcze i społeczne.
  6. Problemy współczesnych migrantów, przyczyny współczesnych migracji.
  7. Polacy i ich ruchy migracyjne.

Terminy:

Zgłoszenie udziału w konkursie - do 30 listopada 2017 r.

Etap I ? 8 grudnia 2016 r.

Etap II ? termin nadsyłania prac mija 23 lutego 2018 r.

Etap III ? 8 kwietnia 2018 r. w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Nagrody:

Nagrodą główną jest wizyta studyjna w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli lub Strasburgu.  Otrzymają ją laureaci trzech pierwszych miejsc.

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego deklaruje przyjęcie laureatów konkursu na studia stacjonarne I stopnia, pod warunkiem przystąpienia do procedury rekrutacyjnej.

Fundatorami pozostałych nagród są Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu oraz Dyrekcja Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizatorzy:

Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Uczestnicy:

Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zainteresowani współczesnymi problemami współczesnej Europy.