PiDatę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi  - dlatego też w tym dzniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego i sławnego Alberta Einsteina. Liczba ta jest tak niezwykła, że interesowała wielu matematyków min. Arystotelesa, Williama Jonesa, Leonarda Eulera, Wiliama Shanksa. Pi nazywana jest również ludolfiną, na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena.

 

W naszej szkole co roku obchodzimy ten wyjątkowy dzień min. tworząc plakaty o liczbie Pi, zapisując jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny, rzucając piłką do celu z odległości 3,14m, rozwiązując rebusy i zagadki. Aby pokazać jak wielkie jest zastosowanie liczby Pi uczniowie mogli rozwiązywać ciekawe zadania z różnych dziedzin dotyczące tej szacownej liczby. Mamy nadzieję, że w tym dniu matematyka kojarzyła się z zabawą i słodkimi ciasteczkami- oczywiście z liczbą Pi.

?-ciekawostki

Sprawdz swoją datę urodzin w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi  na stronie:
http://www.facade.com/legacy/amiinpi .

Jeśli chcesz posłuchać liczby ?, wiedząc, że każdej liczbie odpowiada pewna wysokość (częstotliwość) dźwięku, to melodii wygrywanej przez kolejne cyfry rozwinięcia ? możesz posłuchać na stronie:
http://www.geocities.com/Vienna/9349/index.html

IMG 20190314 WA0005IMG 20190314 WA0009

IMG 20190314 WA0006IMG 20190314 WA0010

Początek strony