cukrzyca

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy (sama data jest uhonorowaniem odkrywcy Insuliny - Fredericka Bantinga – gdyż tego dnia obchodził urodziny), więc z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć temat cukrzycy i jak się przed nią chronić.

Cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą.

Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło, które obecne jest we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia.

Według statystyk WHO co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Według prognoz WHO do 2030 r. będzie ona 7 z najczęstszych przyczyn zgonów. Więc co trzeba, aby robić aby ją uniknąć? Oto nasze sposoby na profilaktykę.

Nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymywać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem. Aktywność fizyczna jest istotna nie tylko w przypadku prewencji cukrzycy typu 2, ale również właściwej jej kontroli.

Niemniej ważna w zapobieganiu choroby jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. W zamian bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek.

Już co najmniej 3 mln Polaków chorują na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma wciąż wykrytej choroby.

Więc pamiętajmy, żeby się regularnie badać i obserwować jak zachowuje się nasz organizm.

Początek strony