1 „Klasa mundurowa policyjno – strażacko - wojskowa” w Zespole Szkół Nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu to propozycja dyrekcji szkoły wychodząca naprzeciw potrzebom gimnazjalistów. Rozpocznie funkcjonowanie jako liceum ogólnokształcące od września 2017 roku w ramach innowacji programowo – organizacyjnej.

Podstawowym celem kształcenia w tej klasie będzie przygotowanie przyszłych absolwentów do ubiegania się o pracę w różnych służbach mundurowych, a także zdanie egzaminu maturalnego oraz kontynuowanie kształcenia na dowolnych studiach wyższych w szkołach dla służb mundurowych i uczelniach na kierunkach z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Program nauczania jest bardzo interesujący i taki, aby młody człowiek mógł przeżyć przygodę, ukształtować tężyznę fizyczną i być gotowym do poświęcenia w obronie ojczyzny. W pierwszej klasie uczniowie odbędą wspólne zajęcia w zakresie: strzelectwa, musztry, samoobrony, terenoznawstwa i łączności oraz zajęcia praktyczne z taktyki wojskowej, a także odwiedzą jednostki straży pożarnej, wojskowe i komendę policji. W drugiej klasie nastąpi wybór profilu.

Klasa będzie wyjeżdżać na obozy kondycyjne i do różnych instytucji w celu poznania zawodów innych służb mundurowych i organizacji ratowniczych.

W trakcie nauki będzie można zdobyć patent strzelecki, certyfikat kursu pierwszej pomocy, a nawet ratownika wodnego, płetwonurka i inne w zależności od zamiłowania, czy pomysłu.

Bardzo dobrze współpracujemy z Komendą Powiatową Policji, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Jednostką Ratowniczą „Blachownia” i OSP Sławięcice. Nawiązaliśmy współpracę z Jednostką Strzelecką 3064 i byłym żołnierzem, który poprowadzi szkolenie wojskowe oraz Wojskową Komendą Uzupełnień. Po utworzeniu tej klasy będziemy starać się także o współpracę z różnymi jednostkami wojskowymi m.in. z 10 Opolską Brygadą Logistyczną.

Liczymy na większe zainteresowanie profilem wojskowym w związku z funkcjonowaniem m.in. Narodowych Sił Rezerwowych lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie wojsku zależy na klasach mundurowych, bo to potencjalni kandydaci na żołnierzy, którzy po krótkim szkoleniu mogą zasilić obronę terytorialną albo stanowić rezerwę mobilizacyjną.

Na stronie MON jest napisane – „Służba w WOT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.”

„To są ludzie, którzy z własnej woli służenia Polsce, z głębokiego poczucia patriotyzmu zgłaszają się, aby bronić swojej ojcowizny. Cechą charakterystyczną tej formacji jest związek z miejscem zamieszkania, otoczeniem rodzinnym – tak o żołnierzach WOT mówi w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.”

Dlatego też kształcenie młodzieży z klasie mundurowej będzie się odbywać w duchu wartości patriotycznych, przyczyniając się tym samym do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem oraz przeciwdziałania negatywnym zjawiskom występującym wśród części uczniów (przestępczość, narkomania, alkoholizm itp.).

Plusem nauki w klasie mundurowej jest to, że uczniowie mają kontakt z jednostką wojskową, wiedzą, czego mogą się spodziewać w trakcie rekrutacji dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. No i znają podstawy wojaczki.

Założeniem Ministerstwa Obrony Narodowej jest, aby absolwenci szkół mundurowych mogli liczyć na wiele przywilejów. Po zakończeniu nauki będą mogli na przykład przejść kilkutygodniowe wojskowe szkolenie przygotowawcze. Po nim złożą przysięgę i  zostaną przeniesieni do rezerwy. Jako rezerwiści będą mieli absolutne pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, a także wojsk obrony terytorialnej. Osoby zainteresowane nauką na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły z kolei liczyć na dodatkowe punkty podczas egzaminów kwalifikacyjnych. MON chce także, aby uczniowie mogli uzyskać państwowy certyfikat ze szkolenia z pierwszej pomocy medycznej, dofinansowanie zakupu umundurowania, sprzętu wykorzystywanego podczas szkolenia oraz kursów prawa jazdy kategorii B.

A więc zapraszamy gimnazjalistów do naszej szkoły do klasy mundurowej!

2 3 5 4  6 7 8 9 10