IMG 0071Wielu mieszkańców Kędzierzyna - Koźla postanowiło spędzić niedzielne adwentowe popołudnie w gościnnej auli Zespołu Szkół nr 3 w Sławięcicach. Po raz czternasty spotkali się starsi i młodsi, by obejrzeć występy, zjeść pyszne ciasto, wziąć udział w loterii fantowej, ale przede wszystkim, by wesprzeć działalność Szkolnego Koła Wolontariatu działającego na rzecz osób starszych i chorych.

- Jestem ogromnie dumna z naszych uczennic, które działając jako wolontariuszki zaprzeczają obiegowej opinii o znieczulicy młodego pokolenia - z dumą podkreśliła pani Aneta Foremniak, jedna z koordynatorek i pomysłodawczyń projektu, dzięki któremu młodzi wspierają starszych. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za materialne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogły realizować nasze plany. Kilka miesięcy pracy zaowocowało napisaniem i wydaniem „Poradnika Seniora.”Mamy nadzieję, że przyda się on naszym podopiecznym – dodała pani Aneta.

Adwentowe Spotkanie to tradycja wpisana w działalność Zespołu Szkół nr 3. Pan dyrektor Adam Kania wypowiadał się z wielkim uznaniem o pracy i zaangażowaniu nauczycieli i uczniów. – Kilkanaście lat temu pani Jolanta Hyla wyszła z propozycją zorganizowania takiego spotkania, by wesprzeć niepełnosprawnych uczniów naszej szkoły. Nie sądziliśmy, że ta inicjatywa zagości na dobre w naszej szkole i wpisze się w tradycję sławięcickiego adwentu. Mam nadzieję, że niestrudzonym organizatorom, zwłaszcza pani Joli nie zabraknie chęci i siły na kolejne długie lata. Dobre inicjatywy zawsze trzeba wspierać, a dzisiejsza wspaniała frekwencja dowodzi, że ludzie zawsze chętnie wspomogą dobre działania. Zresztą na mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza Sławięcic zawsze można liczyć. Tak jak na wspaniałą sławięcicką orkiestrę, która towarzyszy nam od samego początku.

Tym razem Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja połączył siły z Bajkowym Przedszkolem nr 18, Zespołem Szkół Miejskich nr 4 oraz z Domem Pomocy Społecznej ze Sławięcic i trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Uroczych przedszkolaków i uczniów przyszli oglądać dumni rodzice i rozkochani w swoich wnukach dziadkowie. – Byłam szczerze wzruszona mogąc oglądać na dużej scenie, w pięknej auli moją kochaną wnuczkę. Bardzo się cieszę, że tutaj dzisiaj przyszłam. To niezapomniane przeżycie – dzieliła się swoim wzruszeniem pani Maria.

Jednak tak dobrze przygotowanej imprezy by nie było, gdyby szkoły nie wspomogły różne instytucje, takie jak Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie- Koźlu, Rada Osiedla Sławięcice, Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic, Caritas Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dom Pomocy Społecznej, Mniejszość Niemiecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sławięcicach. Patronat medialny zapewniła Telewizja TVM, Gazeta Sławięcicka, Radio Park oraz Dobra Gazeta.

Liczne stoiska kusiły przybyłych gości wspaniałymi wypiekami , które były dziełem rodziców i uczniów ZS nr 3. Można było samemu skomponować pyszny naleśnik, popróbować drinków i grzańców, oczywiście bezalkoholowych, przyrządzanych z wprawą przez uczniów klasy hotelarskiej. Panie mogły zakupić ozdoby świąteczne, a maluchy zrobić sobie zdjęcie ze św. Mikołajem, który nie zawiódł dzieci i przybył z ogromnym workiem łakoci.

Ale wszyscy czekali na losowanie, bo nagród było co niemiara. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu sponsorów, co w tym roku. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim instytucjom, firmom, sklepom, hotelom i restauracjom, osobom prywatnym, że zechcieli wspomóc naszą imprezę i okazali nam tyle serca i życzliwości – ze wzruszeniem mówiła pani Jolanta Hyla.

Słwięcickie Spotkanie Adwentowe zwróciło uwagę na starsze pokolenie, często marginalizowane w czasach, w których życiowe doświadczenie spychane jest na dalszy plan. Przed świętami Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinnymi, warto na chwilę zatrzymać się i wsłuchać w opowieści tych, którzy naprawdę mają coś ważnego do powiedzenia – naszych Babć i Dziadków. Wesołych Świąt!

IMG 0070 IMG 0074 SA1 SA2 SA12 SA3 SA4 SA5 SA6 SA8 SA9 SA10 SA11 IMG 0070   IMG 0074