straż 2017 813 czerwca chemicy z klasy II TA odwiedzili specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno – ekologicznego, działającą przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu (Azoty), powołaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z zakresem działań poszczególnych komórek organizacyjnych: grupy ratownictwa chemicznego, grupy ratownictwa wodnego oraz grupy ratownictwa wysokościowego.

Poznali tajniki organizowania i prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. Część praktyczna obejmowała budowę i zasady korzystania ze specjalistycznego sprzętu do identyfikacji zagrożeń (spektrometru, spektrofotometru, chromatografu), z odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi w postaci gazów, par, cieczy i drobnych cząstek stałych (kombinezony wentylowane i niewentylowane, gazoszczelne) oraz urządzeń do kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej.

straż azoty 1

straż 2017 3